Fizjoterapia / Rehabilitacja

Zmagasz się z dolegliwościami bólowymi, utratą ruchomości, jesteś po przebytych chorobach lub urazach? Nasz zespół doświadczonych fizjoterapeutów i specjalistów rehabilitacji jest gotów pomóc Ci odzyskać pełną sprawność i radość z codziennego życia.

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Wywiad z pacjentem jest niezwykle ważnym elementem każdego badania przed rozpoczęciem cyklu zabiegów fizjoterapeutycznych lub rehabilitacji. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swojego pacjenta i powód dla którego pojawił się w gabinecie. Zadaje więc mu szereg pytań na temat jego zdrowia. Dzięki temu można uzyskać informacje o chorobach – jak długo trwają dolegliwości bólowe, gdzie są zlokalizowane, jaki jest ich charakter. Fizjoterapeuci często pytają o przebieg dotychczasowej terapii oraz o choroby współistniejące, przebyte urazy, operacje. Czasami nawet informacja o rodzaju pracy, stylu życia czy warunków mieszkaniowych, może dać istotne wskazówki przy planowaniu terapii.

Po wywiadzie, pacjent zostaje poddany szeregowi testów mających na celu ocenę funkcjonalną pacjenta. Oceniana jest postawa ciała, zakresy ruchomości, długości kończyn. Wykonywane są testy funkcjonalne, neurodynamiczne, a także poprzez palpację sprawdza się tkanki miękkie oraz miejsca z dolegliwościami.

Konsultacja fizjoterapeutyczna kończy się wstępną diagnozą oraz propozycją wybranych zabiegów, planu terapii, a także przedstawieniu pacjentowi oczekiwanych rezultatów.

Fizjoterapia / Rehabilitacja

Fizjoterapia jest przywróceniem sprawności w funkcjonowania osób dotkniętych urazem, chorobą lub niepełnosprawnością w życiu codziennym. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko obrażeń lub chorób w przyszłości. Wymaga holistycznego podejścia, które angażuje również pacjenta. W zabiegach fizjoterapeutycznych wykorzystuje się zjawiska fizyczne jak światło, prąd, ultradźwięki lub pole magnetyczne czy fale radiowe. Oddziałuje się za ich pomocą na organizm, który dzięki nim przyspiesza procesy regeneracji. Dzięki zabiegom stymulujemy układ odpornościowy i pobudzamy organizm do walki na przykład obrzękami, stanami zapalnymi o różnym lub pobudzamy procesy odnowy tkanek i gojenia, dlatego często wykorzystuje się ją jako leczenie pomocnicze w różnorakich urazach, w tym po urazach związanych z uprawianiem sportu.

Rehabilitacja to jedna z form kompleksowego wsparcia dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami narządu ruchu. Swoim zasięgiem obejmuje zespół metod leczniczych, które wpływają na korzystne zmiany w czynnościach wielu układów organizmu. Dzięki właściwie dobranej terapii istnieje możliwość zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania skutków przewlekłych dolegliwości bólowych, urazów, kontuzji czy przeciążeń. Jej istotna rola opiera się także na profilaktyce i edukacji pacjentów, co pozwala znacznie opóźnić negatywne procesy degeneracyjne. Czas rozpoczęcia rehabilitacji jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność leczenia.

Zabiegi wykonywane w CM SANUS

Do elektrostymulacji wykorzystywany jest prąd stały, impulsowy. Celem zabiegu jest pobudzenie do skurczu mięśni słabych lub porażonych całkowicie, a także zdrowych, w celu ich wzmocnienia lub poprawy krążenia obwodowego. Elektrody umieszcza się w odpowiednich punktach zwanych motorycznymi lub na przyczepach danego mięśnia.
Wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem prądów: interferencyjne, TENS, TRABERTA, KOTZA

to nowatorska metoda w fizjoterapii, która początkowo stosowana była w leczeniu wysokiej klasy sportowców. Obecnie korzystać z niej może szerokie grono osób, które cierpią na zaburzenia w funkcjonowaniu układu ruchu. Dowiedz się, na czym polega ta terapia i na jakie schorzenia jest polecana. Fala radiowa użyta w terapii TECAR działa na zasadzie przepływu prądu poprzez wywołanie efektu oporu. Ma to wpływ na tkanki, bowiem zostają one głęboko ogrzane, a co za tym idzie następuje stymulacja w ich wnętrzu. Zwiększa to ich regenerację i naturalną kondycję. Co więcej, ma to również pozytywny wpływa na unaczynienie tkanek, powodując rozszerzenie naczyń, co z kolei zatrzymuje postęp schorzenia i przyspiesza proces regeneracji. Metodę tę wykorzystuje się w terapii chorób kości, urazów wiązadeł i mięśni. Jest skuteczna w leczeniu przykurczów, naciągnięć, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń wiązadeł, zapaleń ścięgien, kaletki maziowej oraz skóry. Efekty terapii, czyli zmniejszenie bólu i opuchlizny, widoczne są już po pierwszym zabiegu. Dlatego też ta metoda jest tak popularna wśród sportowców. Pozwala bowiem na szybki powrót do sprawności, nawet po poważnych kontuzjach.

Fala uderzeniowa to jedna z najnowocześniejszych oraz najbardziej skutecznych metod leczenia dolegliwości bólowych wywołanych urazami i chorobami układu ruchu. Właściwości zabiegu opierają się na działaniu fal akustycznych przenoszących energię w określone miejsce i dzięki temu eliminujących ból.

To Wykorzystanie niesłyszalnych dla człowieka fal ultradźwiękowych o częstotliwości powyżej 20 000 Hz. Jako zabieg silnie bodźcowy, oznacza, że wywiera duży wpływ na organizm., jest on wykonywany na zlecenie lekarza. Ultradźwięki są generowane przez specjalną głowicę, przyłączoną do aparatu. Prąd płynący z aparatu do głowicy wywołuje drgania w celu bezpiecznego przekazywania ultradźwięków, stosuje się tak zwaną substancję sprzęgającą umieszczaną między głowicą, a skórą pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się do tego różnego rodzaju żele np. przeznaczone do USG. Ultradźwięki nie generują żadnych odczuć dla pacjenta w czasie zabiegu. Pacjent powinien przyjąć wygodną pozycję oraz odsłonić okolicę zabiegową, tak aby okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna oraz aby osiągnąć maksymalne rozluźnienie lub rozciągnięcie mięśni. Po nałożeniu na skórę pacjenta substancji sprzęgającej oraz przyłożeniu głowicy, fizjoterapeuta ustawia odpowiednie parametry i rozpoczyna zabieg. Po zabiegu należy oczyścić skórę z użytej substancji i osuszyć ją. Czas trwania to 7 min

Służy do wykonywania zabiegów nagrzewania z wykorzystaniem energii cieplnej emitowanej przez żarówkę. Do lampy używa się filtrów, które zmieniają widmo promieniowania, wpływając na jego zdolność penetracji w głąb skóry lub tkanki podskórnej. Lampa z filtrem niebieskim zmniejsza wnikanie promieni IR i ich właściwości cieplne, wzmagając działanie łagodzące i przeciwbólowe promieniowania. Filtr czerwony ogranicza skutek biologiczny do działania promieniowania IR oraz promieni czerwonych widzialnych.

Jonoforeza Jest zabiegiem, który łączy ze sobą działanie prądu galwanicznego z naniesionym na powierzchnię zabiegową lekiem. Za pomocą prądu stałego wprowadza się przez skórę jony substancji leczniczych. Prąd rozszerza naczynia krwionośne i tym samym powoduje lepsze wchłanianie. Do jonoforezy używamy roztwory płynów, maści, żeli ulegających dysocjacji elektrolitycznej, czyli te które ulegają procesowi rozpadu na jony.
Ultrafonoforeza, zabieg z dziedziny fizykoterapii, wykorzystuje lecznicze właściwości ultradźwięków, czyli drgań mechanicznych niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Jest to zabieg miejscowy, polegający na wprowadzeniu leku za pomocą ultradźwięków do tkanek leżących pod skórą. Ultradźwięki dają efekt w postaci wewnętrznego masażu tkankowego, co powoduje rozluźnienie mięśni. Efekt leczniczy zależy nie tylko od wpływu ultradźwięków, ale również od rodzaju zastosowanego leku. Najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zabieg ten stosuje się w leczeniu stanów zwyrodnieniowych mięśni i kręgosłupa, nerwobólów, zapalenia stawów, bólów mięśni, w leczeniu blizn oraz przykurczów mięśni.

Laseroterapia to metoda leczenia wykorzystywana w fizjoterapii, polegająca na naświetlaniu ciała pacjenta promieniami lasera. Podczas zabiegu energia lasera jest pochłaniana przez skórę i wnika na daną głębokość, stymulując niżej położone tkanki.
W wyniku tego działania, w zależności od potrzeb i dobranych parametrów, możemy uzyskać u pacjenta następujące efekty terapeutyczne: biostymulacyjny, przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy, rozluźniający.
Laseroterapia punktowa wykonywana jest na niewielkich obszarach objętych schorzeniem i polega na naświetlaniu ciała pacjenta przez fizjoterapeutę w sposób punktowy, z wykorzystaniem ręcznej sondy laserowej (aplikatora), podłączonej do aparatu.
Podczas zabiegu fizjoterapeuta najczęściej przykłada sondę bezpośrednio do skóry pacjenta i ręcznie prowadzi ją na leczonym obszarze lub przytrzymuje w danych miejscach przez kilka sekund.
Laser wysokoenergetyczny to nowoczesne urządzenie, wykorzystywane w leczeniu bólu, gojeniu się tkanek oraz przywracaniu sprawności ruchowej. Cechuje się on mocą nawet 50 razy większą niż powszechnie stosowane w różnych gałęziach medycyny tzw. lasery zimne. Emitowana przez niego energia wnika głęboko w ciało, stymulując i regenerując tkanki już na poziomie komórkowym.

Jest działem fizykoterapii wykorzystującym lecznicze działanie pól magnetycznych i elektromagnetycznych o różnej częstotliwości. Wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń aparatu ruchu, w tym także tkanek miękkich i skóry oraz w dysfunkcjach układu nerwowego. Magnetoterapia odnosi się do zabiegów wykorzystujących pole magnetyczne niskiej częstotliwości. Jest to zabieg, który przenika przez wszystkie struktury, nie wpływając na wzrost temperatury, co powoduje, iż zabieg może być stosowany również w stanie ostrym. Przenikanie przez tkanki umożliwia także wykonywanie zabiegów przez gips czy odzież. Również obecność metalowych implantów nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu . Działa przeciwbólowo, przeciw zapalnie, przeciwobrzękowo, pobudza mikrokrążenie oraz przyspiesza zrost kostny. Poza tym przyspiesza i pobudza procesy regeneracyjne. Czas trwania to 15-20 min.

czyli leczenie zimnem jest coraz częściej stosowanym zabiegiem wśród osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi, stanem zapalnym oraz obrzękami. Krioterapia jest bardzo korzystnym zabiegiem wspierającym leczenie wielu schorzeń, jednak istnieją stany chorobowe, w których działa nadzwyczaj pozytywnie i przynosi skuteczne rezultaty.

Zwany również jako plastrowanie dynamiczne, jest jedną z wielu metod terapii wykorzystywanych przez fizjoterapeutów na całym świecie. Jest to oklejanie, specjalnym elastycznym materiałem ściśle określonych miejsc ciele człowieka. Opinie terapeutów na temat stosowania kinesjotapingu są bardzo pochlebne. Do efektów można zaliczyć zmniejszenie bólu, zawdzięczane uniesieniu skóry i zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych. Dlatego przez pacjentów plastry kinezjologiczne nazywane są często taśmami przeciwbólowymi.

Jest to masaż uciskowy, który zalecany jest szczególnie w czasie tzw. obrzęków limfatycznych.
Jego zadaniem jest usprawnienie pracy układu krwionośnego, jak również limfatycznego. Zabieg ten jest wykonywany w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych oraz salonach masażu i odnowy biologicznej. Często korzystają z niego osoby chcące pozbyć się cellulitu, a także przyspieszyć proces pozbywania się nadmiernych kilogramów.
Masaż jest także polecany, jeśli ktoś przebywa się w ciągłym stresie, ma ponury nastrój lub też po prostu chce odprężyć po dłuższym okresie pracy umysłowej lub intensywnego wysiłku fizycznego.
W przypadku, gdy miało się kontuzje lub cierpiało wcześniej na choroby związane z żyłami lub skórą, należy o nich powiadomić masażystę przed rozpoczęciem zabiegu.

Jest to metoda, która polega na wykorzystaniu specjalnych igieł do nakłuwania określonych punktów spustowych. Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości. Efektem tego jest duża tkliwość takowych punktów, co obrazują silne dolegliwości bólowe (zwykle promieniujące lub rzutowane – odczuwane niekiedy w zupełnie innych strukturach). Co więcej, są stosunkowo łatwe do rozpoznania, czego dowodami są wyczuwalna grubość i twardość. Warto też wspomnieć, że punkty spustowe mogą powstawać w obrębie innych tkanek i struktury np. tkanki tłuszczowej, więzadeł czy też torebek otaczających połączenia stawowe.
Choć punkty spustowe stanowią główny powód wykorzystywania suchego igłowania w terapii, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować tę metodą w przypadku innych schorzeń. Na przestrzeni ostatnich kilku lat igłoterapia coraz częściej stanowi jeden z elementów pracy fizjoterapeutów. Wszystko za sprawą uzyskiwania naprawdę dobrych wyników podczas pracy z pacjentami, które niekiedy pojawiają się w bardzo krótkim czasie.

Nie czekaj

Skorzystaj z formularza i zarejestruj się na wizytę już teraz

Przejdź do formularza